Haber

ABD, Sudan’daki şiddeti kınadı ve Darfur’daki soykırımı hatırlattı

ABD, Sudan’daki şiddeti kınadı ve 2004 yılında Darfur’da yaşanan ve ABD tarafından “soykırım” olarak nitelendirilen şiddeti hatırlattığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, Sudan’da devam eden insan hakları ihlallerini, suiistimalleri ve dehşet verici şiddeti, özellikle de Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) Batı Darfur’da uyguladığı etnik ayrımcı cinayetleri ve cinsel şiddeti şiddetle kınıyor.” ifadesi kullanıldı.

Batı Darfur Eyaleti Valisi Khamis Abdullah Abbeker’in Sudan’ın batı komşusu Çad sınırında öldürülmesini kınayan açıklamada, “Batı Darfur ve diğer yerlerdeki vahşet, ABD’nin soykırım olarak tanıdığı korkunç olayların uğursuz bir hatırlatıcısıdır” denildi. 2004 yılında.” görüş verildi.

Sudan Silahlı Kuvvetleri’nin sivilleri yeterince koruyamadığı vurgulanan açıklamada, “Darfur’daki mezalimler STK ve ilgili milislere atfedilirken, bu ihlallerden her iki taraf da sorumludur.” değerlendirme yapıldı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam olarak entegre olmasını istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte sivil bir hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Orta Anadolu’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. taraflardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu