Sağlık

Beylikdüzü Belediyesi Çadır Kentte Psikososyal İlk Yardım Çalışmaları

Beylikdüzü Belediyesi, Hatay İskenderun’un çadırkent bölgesinde yaşayan depremzedelerin yaşadıkları sürecin tramvaya dönüşmesi ve kronikleşmemesi için manevi takviye yapıyor.

Grup çalışmaları, dans, resim ve atölye çalışmalarında çocukların durumlarını gözlemleyen uzman psikologlar, uygun psikososyal ilk yardım çalışmalarını yürütür.

İlgili Makaleler

Beylikdüzü Belediyesi, Hatay İskenderun’daki çadır kentte kurduğu çocuk oyun parkı ve gezici kütüphane ile beyin sarsıntısının çocuklarda yarattığı travmaları en aza indirmeyi amaçlıyor. Tiyatro, sinema, kukla gösterisi gibi sosyal etkinliklere katılan çocuklar, uzman psikologların desteğiyle beyin sarsıntısının etkilerinden kurtuluyor.

“Çocukları gülümsetmek için”

Çocukların yüzünü güldürmek ve bu süreci en az psikolojik hasarla atlatmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Beylikdüzü Belediyesi Uzman Klinik Psikolog Aslı Hilal Çiftçi, “Elimizdeki alanlarda çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de destek oluyoruz. Çadır şehrimizde kurduk.

“Bir çocuk öfkelendiğinde veya ağladığında, onu nasıl sakinleştireceğini bilmesi gerekir” dedi. Grup çalışmalarında, danslarında, resimlerinde ve atölye çalışmalarında çocukların durumlarını gözlemlediklerini ve bireysel görüşmeler de yaptıklarını belirten Çiftçi, “Bireysel toplantılarda gevşeme egzersizleri yapıyoruz. Hala tamamlanmamış bir süreç var. Bir kriz dönemindeyiz. Aslında psikososyal ilk yardımdan bahsediyoruz. Bunun çocuklar için bir tramvaya dönüşmemesi ve kronikleşmemesi için var gücümüzle çalışıyoruz.”
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

hamamozuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu