Haber

BM Özel Temsilcisi, Yemen’deki ateşkesin sona ermesine rağmen hükümlerinin uygulandığını söyledi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen’deki tarafların “süresinin sona ermesine rağmen ateşkesin birçok şartını uygulamaya devam ettiğini” söyledi.

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi, Yemen’deki çatışmaların ortasında BM himayesinde ateşkes ilan edilmesinin üzerinden bir yıl geçmesi vesilesiyle bir yazı yayınladı.

Yazıda görüşlerine yer verilen BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg, ateşkesin 8 yıllık çatışmanın ardından Yemen’de bir umut olduğunu kaydederek, “Anlaşmanın süresi dolmuş olsa da ateşkes büyük ölçüde yürürlükte” dedi. ve hükümlerinin çoğu bugüne kadar uygulanmaya devam ediyor.” ifadeleri kullandı.

Yemen’deki kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ile Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını ve daha sonra ateşkesin iki kez uzatıldığını duyurdu. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin raporlarına göre, iç savaş nedeniyle Yemen halkının yüzde 73’ü insani yardıma muhtaç hale geldi ve yaklaşık 23,4 milyon nüfusa sahip ülkede 4,3 milyon kişi yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu