Ekonomi

Ev sahiplerinin sözleşme şartı: kiracılarla ilgili ‘tarih’ detayı

Kiralık konut sorunu her geçen gün büyürken, mahkemeler kiracı ile ev sahibi arasındaki anlaşmazlığın belgeleriyle dolup taşıyor.

Sabah’ın haberine göre son dönemde yüzde 25’lik kiralama süresini aşmak için günlük kiralarını artıran konut sahipleri, uzun süreli kiralamalar için de kiracıyı tahliye taahhüdü koydu.

Tarih aynı olmamalı

Kanuna göre tahliye sözleşmesinin düzenlendiği tarih ile kira sözleşmesinin düzenlendiği tarihin aynı olmaması gerekir. Yani ev sahibi önce evi kiralamalı sonra taahhüt almalı. Ancak ev sahipleri sözleşme imzalamayan kiracı ile sözleşme imzalamadıkları için ya sözleşme tarihini boş bırakıp bir tarih belirliyorlar ya da sözleşmeyi 3 ay ile bitirip yeni kira artışı için kiracıya yer açıyorlar. girer.

“Bağlılık ev sahibinin elini güçlendirirken kiracıyı tedirgin eder”TÜM Girişimciler Gayrimenkul Danışmanları Derneği (TÜGEM) Lideri Hakan Akdoğan ifadesini kullandı. “Yasal olarak sözleşme ile taahhüdün aynı günde olmaması gerekir. Ancak sözleşme ile birlikte kiracının önüne çıkarılır. Sadece tarih değiştirilir. Kira artışı talebinde anlaşmazlık varsa, ev sahibi sözleşmeye istediği tarihi ekleyip kiracıya gitmesi için baskı yapıyor.Bu da kiralık evin sorununu büyüterek sistemi kilitliyor.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu