Haber

Hibrit eğitim ne anlama geliyor? Hibrit eğitim nedir? Hibrit eğitim yüz yüze mi yoksa uzaktan eğitim mi demek?

YÖK Lideri Erol Özvar, üniversitelerin 20 Şubat’ta uzaktan eğitime başlayacağını belirterek, konu hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Özvar, “Nisan ayı başından itibaren yüz yüze eğitimin yer aldığı hibrit seçeneği değerlendirilecek. Öğrenciler yükseköğretim kurumlarındaki uygulamalı programlarda eğitimlerine yüz yüze devam edecekler.” söz konusu. Peki hibrit eğitim ne anlama geliyor? Hibrit eğitim nedir? Hibrit eğitim yüz yüze mi yoksa uzaktan eğitim mi demek?

HİBRİT EĞİTİM NE ANLAMA GELİR?

Hibrit, kelimenin tam anlamıyla ‘hibrit’ anlamına gelir. Teknolojide ‘iki farklı güç kaynağının bir arada bulunması’ durumunda da kullanılmaktadır.

Hibrit eğitim, tüm öğrenci, öğrenci süreci ve deneyiminin çevrimiçi veya yüz yüze, kampüs içinde veya dışında harmanlanması olarak tanımlanabilir.

Harmanlanmış öğrenme, hibrit öğrenme ve karma öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme, en basit tanımıyla klasik eğitim yöntemi ile çevrimiçi eğitim materyallerinin harmanlanması olarak tanımlanmaktadır. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim ideolojilerinin de klasik öğrenme ortamında kullanılması harmanlanmış öğrenme olarak tanımlanmaktadır.

Çevrimiçi : Bu kısım bilgi ve kavrama olarak değerlendirilebilecek öğrenmenin ilk kısmıdır. Ayrıca bilginin kazanılmasının tekrara ve bilgiye yönelik eğitime bağlı olduğu söylenebilir.

Yüz yüze : Bu bölüm, öğrenmeye yönelik diğer adımları kapsar. Sentez, analiz ve değerlendirmeyi öğrenmenin ileri adımları olarak sayabiliriz. Bu kısım etkileşimlerle desteklenmelidir.

Harmanlanmış öğrenme : Harmanlanmış öğrenme, klasik eğitimi desteklemek için teknolojik materyallerin kullanılması olarak görülmemelidir. Harmanlanmış öğrenmede istikrar, verimliliği artırmak amacıyla online eğitime ek olarak yüz yüze dersler sunan bir online eğitim kurumu olarak da düşünülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu