Yaşam

İtalya’dan ‘Peripeteia – Şansın Dönüşü’ ödülü

Yönetmen Merve Gezen’in son kısa filmi ‘Peripeteia – Turn of Fortune’, dünyanın en eski kısa sinema festivallerinden biri olan 74. Montecatini Uluslararası Kısa Sinema Festivali’nde kurgu bölümünde ‘En İyi Kısa Film’ ödülünü aldı.

NTV’de yer alan habere göre yapımcılığını DTM Pictures’ın, görüntü yönetmenliğini Mustafa Kuşçu’nun, müziklerini ise Murat Evgin’in üstlendiği kısa film ‘Peripeteia’, ormandan kağıt ve plastik toplayarak ailesine yardım eden 9 yaşındaki Adem’i konu alıyor. Ekonomik nedenlerden dolayı çöp. Sıradan bir günden bahsediyoruz.

Adem Çeliktop, Cafer Varlı, Baran Karadeli, Kazım Çeliktop, Tuba Şardan’ın başrollerini paylaştığı ‘Peripeteia’, ilk gösterimini Cenevre’de yaptı ve İsveç, Paris, Türkiye ve İtalya’da gösterildi. Kasım ayında kısa sinema; Türkiye’de Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali ve Kocaeli Film Festivali’nde, İtalya’da Napoli İnsan Hakları Film Festivali’nde, Finlandiya’da Kotka İnsan Hakları Film Festivali’nde, İsveç’te Stockholm Şehir Sinema Festivali’nde ve Boston Türk Film Festivali’nde gösterildi. Sinema Festivali’nde gösterilecek.

Asırlık bir sinema geçmişine sahip olan 74. Montecatini Uluslararası Kısa Film Festivali’nde kurgu dalında aldığı ‘En İyi Kısa Film’ ödülü için yönetmen ve senarist Merve Gezen şunları söyledi: “İtalyan sinemasının dünyaca ünlü yönetmenleri Federico Fellini, Marcello Mastroianni, Nino Manfredi gibi isimlerin de bulunduğu “Birçok insanı ağırlayan bir festivalde Kurmaca kategorisinde En İyi Kısa Film Ödülünü filmimle almak hem kendim hem de ülkem adına büyük gurur verici” dedi. HİZMET)

pulumurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu