Haber

Rabia’nın hayatını kaybettiği kazada sürücünün beraatına; ana faktör köpeklerin saldırısıydı

ISPARTA’da yürürken köpek sesinden korkan üniversite öğrencisi Rabia Kallı’yı (20) öldüren Ahmet Y. tutuksuz yargılandığı davada beraat etti. Kararda, Rabia Kallı’nın ikincil hatası olan sokak köpeklerinin saldırmasının ana etken olduğu, sürücü Ahmet Y.’nin ise suçsuz olduğu kaydedildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Psikoloji Bölümü 1. sınıf öğrencisi Rabia Kallı, geçtiğimiz yıl 5 Mart akşamı arkadaşı Hilal Topçu ile birlikte yurda yürürken köpek sesi duyunca korktu ve yola koştu. Ahmet Y.’nin kullandığı hafif ticari araç Kallı’ya çarptı. Ağır yaralanan Kallı, sağlık ekibinin müdahalesinin ardından SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesine kaldırıldı. Orada yapılan müdahalenin ardından yoğun bakıma kaldırılan Rabia Kallı, tedavisinin 7. gününde hayatını kaybetti. Yürütülen soruşturma kapsamında Ahmet Y. hakkında Isparta 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ankara Adlı Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi tarafından verilen raporda; Rabia Kallı’nın ikinci hatası olan sokak köpeklerinin saldırısının onu korkutmasının ana etken olduğu, sürücü Ahmet Y.’nin de kusursuz olduğu belirtildi. Kallı ailesinin avukatları rapora itiraz etti. Ön soruşturma kapsamında alınan raporda Rabia Kallı’nın kusurlu bulunduğunu, sürücü Ahmet Y.’nin hız yapmaktan kusurlu bulunduğunu ve her iki raporun da birbiriyle çeliştiğini kaydeden avukatlar, savcılıktan yeni rapor istedi. Haziran ayında yapılan duruşmada Adli Tıp Kurumu Üst Kurulu. Hakim ise bu talebi reddederek duruşmayı erteledi. KABUL KARARI Davanın dün görülen karar duruşmasında hakim, taraf avukatlarına tutanakla ilgili görüşlerini sordu. Davacı avukatı, tutanağı kabul etmediklerini belirterek olay yerinde inceleme yapılmasını istedi. Hakim, raporlar doğrultusunda sanık Ahmet Y.’nin beraatine karar verdi.

Kallı ailesinin avukatı Ferhat Taşbinar, duruşmanın ardından yaptığı yazılı açıklamada karara itiraz edeceklerini bildirdi. Isparta Belediyesi’ne sokak köpeklerine karşı yeterli önlem almadığı gerekçesiyle dava açacaklarını kaydeden Taşbinar, “Bundan sonraki süreçte öncelikle mahkeme kararına itiraz edip dosyanın savcılığa gönderilmesini sağlayacağız. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi ve karar üst mahkeme tarafından inceleniyor.Daha önceki açıklamalarımızda da belediyeye dava açacağımızı söylemiştik.Biz o zamana kadar dava açmadık çünkü mahkemenin kararını bekliyorduk. . Mahkeme belgede de karar verdiği için öncelikle belediye ve ilgili kurumlar aleyhine başvuru işlemlerimizi tamamlayıp davaya gideceğiz” dedi.

bor-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu