Haber

Avusturya uzun menzilli hava savunma sistemi alımına yeşil ışık yaktı

Avusturya’da Bakanlar Kurulu, “Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi” çerçevesinde uzun menzilli hava savunma sistemi alımına yeşil ışık yaktı.

Avusturya’da hükümeti oluşturan ve tarafsızlık ilkesini benimseyen merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi, kısa ve orta menzilli silah satın alma girişimlerinin ardından artık uzun menzilli hava savunma sistemine yöneldi. Özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla birlikte menzilli hava savunma sistemleri.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Avusturya Savunma Bakanı Klaudia Tanner, bu adımla Avusturya’nın savunma kabiliyetinin önemli ölçüde artacağını, önceki hükümetlerin bu konuda herhangi bir adım atmadığını belirtti.

Başbakan Karl Nehammer ayrıca, satın alınması planlanan uzun menzilli hava savunma sisteminin ulusal güvenlik açısından bir dönüm noktası olduğunu, söz konusu sistemle Avusturya’nın direniş gücünün daha önce görülmemiş bir seviyeye taşınacağını kaydetti.

Hükümet, satın alınması planlanan uzun menzilli hava savunma sistemi hakkında detay paylaşmazken, ülke basınında yer alan haberlerde, söz konusu sistemin ya ABD ürünü Patriot olabileceği ya da ABD-İsrail ortak projesi Arrow olabileceği belirtildi. hava savunma sisteminin kurulumuna en erken 2027 yılında başlanacak.

Avusturya, Haziran 2023’te Almanya’nın öncülüğünde kurulan “Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi”ne katıldığını açıklamış, daha sonra Almanya’dan kısa ve orta menzilli hava savunma sistemleri satın alacağını açıklamıştı.

cobanlarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu