Haber

Ezher Şeyh’in Taliban’ın kız çocuklarının eğitimini askıya alma kararına tepkisi

Mısır’daki El-Ezher Kurumu Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Afganistan’daki Taliban yönetiminin kız çocuklarının eğitimini askıya alma kararının İslam hukukuna ve Kuran’ın davetine aykırı olduğunu belirtti.

Ezhar Piri Tayyib, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Afganistan’daki yetkililerin kız çocuklarının üniversite eğitimi almalarının engellenmesi kararından derinden yaralandığını söyledi.

Söz konusu kararın İslam hukukunu temsil etmediğini ve Kuran’ın davetine aykırı olduğunu vurgulayan Ezhar Piri, “Bu, İslam hukukuna aykırı bir karardır ve aynı zamanda kadın ve erkeklerin açık davetini de baltalamaktadır. beşikten mezara kadar ilim öğrenmek her Müslüman erkek ve kadına farzdır.” sözlerini verdi.

Ahmed et-Tayyib, Afganistan’daki yöneticileri kararı gözden geçirmeye davet etti.

Afganistan’daki geçici Taliban hükümetinin Yüksek Öğrenim Bakan Yardımcısı Nida Mohammad Nedim, 22 Aralık’ta Afgan Devlet Televizyonunda katıldığı bir programda, üniversitelerde kız öğrencilerin öğrenimine ara verilmesini, tesettür bahislerinde gördükleri sorunlara bağladı, karma eğitim, seyahat ve konaklama.

Taliban yönetiminin yüksek öğretim alanında getirdiği kuralların gereği gibi uygulanmadığını savunan Nedim, “Üniversitelerde kız öğrencilerin tesettür kurallarına uymadığını, yasağa rağmen bazı üniversitelerde karma eğitimin devam ettiğini, kız öğrencilerin üniversite eğitimi için farklı illere veya ailelerine veya herhangi bir ‘özel’ aileye gitmeleri”. Orada yaşamasının ve buradaki yurtlarda kalmasının kendisine uygun olmadığını, üniversitelerde bazı bölümlerde kız öğrencilerin eğitim görmemesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu