Haber

NATO’dan Avrupa ülkelerindeki nükleer silahlara ilişkin açıklama

NATO Nükleer Politika Yöneticisi Jessica Coxİttifak’a yeni üyelerin katılması bağlamında Avrupa ülkelerindeki nükleer silahların yerini değiştirmeyi planlamadıklarını belirtti.

Finlandiya gazetesi Ilta-Sanomat’a verdiği röportajda Cox, NATO’nun şu anda Avrupa ülkelerinde bulunan nükleer silahların yerini değiştirme planının olmadığını belirtti.

“Cox.” Bunun basında çok konuşulduğunu biliyorum ama Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’nin Avrupa’da konuşlandırdığı nükleer silahların şu anda iyi bir yerde olduğunu düşünüyorum. Silahların konumunu değiştirmenin bir anlamı yok. Yakın gelecekte Avrupa’da nükleer silahların konumunda herhangi bir değişiklik öngörülmüyor“dedi.

’70 yıl sonra nükleer silahların kullanılacağını düşünmek çok tehlikeli bir senaryo’

Cox ayrıca NATO’nun nükleer silah kullanma ihtimalinden endişe duyduğunu belirterek, şöyle konuştu: Ancak şu anda bunun işaretlerini görmüyoruz. Nükleer silahların 70 yıl sonra kullanılacağını düşünmek çok tehlikeli bir senaryo. Bu senaryodan her zaman endişeleniyoruz ancak şimdilik bu yönde herhangi bir ilerleme kaydedemedik.” ekledi.

FinlandiyaSavunma Bakanı Kaikkonen, NATOÜlkeye kabul edilmelerine rağmen ülke topraklarında nükleer silah bulundurmayı planlamadıklarını açıkladılar.

‘Riskler İttifak düzeyinde değerlendirilmeli’

Yeni üye ülkelere nükleer silah konuşlandırılmasının risklerinin İttifak düzeyinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Cox, ” Bir üye ülke nükleer bir misyonda yer almak isterse, bu ülkenin katılımının İttifak’ın nükleer silahlara ilişkin tutumunu güçlendirip güçlendirmeyeceği ve ek riskler oluşturup oluşturmayacağını belirlemek için konu NATO içinde resmi olarak görüşülmelidir.“dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu